Existuje celá řada verzí hry Mahjong. Na mnoha místech hrají různí hráči svoje verzi hry a jsou přesvědčeni, že pouze ta jejich je ten správný Mahjong a že všechny ostatní jsou jen nesprávné verze jejich původní hry. Celá řada verzí se liší často jen v drobnostech nebo ve způsobu jak je hra vyhodnocována. Existuje několik hlavních a nejrozšířenějších verzí hry Mahjong.

Nejrozšířenější varianty hry Mahjong

Klasický čínský Mahjong – jedná se o nejstarší verzi této hry. Je to ta stejná, která se původně začala hrát v Americe a prošla zde mnoho úpravami a zjednodušením (jak je popsáno na dalších stránkách).

Hong Kong Mahjong nebo Kantonský Mahjong je asi nejrozšířenější forma hry Mahjong. Oproti klasické čínské verzi se liší jen v několika malých detailech ve způsobu vyhodnocování. Tato varianta vyhrát více hráčům tím že se jednoho zbaví.

Sichuan Mahjong je momentálně hodně populární varianta, především v jižní Číně. Tato varianta nedovoluje chi melds a umožňuje použití pouze vhodných dlaždic. Tato varianta se hraje velmi rychle.

Tchajwanský Mahjong je varianta hry rozšířená především na ostrově Tchaj-wan. Odlišuje se tím, že hráč má v ruce 16 dlaždic (na rozdíl od 13 dlaždic u klasické čínské varianty. Obsahuje navíc funkce bonusů pro prodejce a umožňuje také výhru více hráčů.

Japonský Mahjong je standardizovaná verze hry Mahjong v Japonsku. Tato varianta hry se také nejčastěji objevuje ve videohrách a na počítačích (pozor ale neplést si klasický Mahjong s tím co se někdy objevuje na počítačích pod názvem „Mahjong“). Hlavní odlišností je varianta hry pro tři hráče.

Klasický „západní“ Mahjong je upravená verze hry, které vznikla z verze představené v roce 1920 v Americe. Současná verze hry se od těch Asijských poměrně výrazně odlišuje.

Americký Mahjong je standardizovaná verze hry Mahjong, kde jsou pravidla určena národní ligou Mah Jongg. Opět zde najdeme výrazné odlišnosti od klasických asijských pravidel. Mnoho hráčů klasických forem Mahjongu tak tvrdí, že „americký Mahjong“ je samostatná hra, která nemá s klasickou variantou nic společného.

Singapurský nebo také malajský Mahjong je varianty hry velmi podobná kantonské. Hraje se především v Malajsii. Unikátními prvky této varianty jsou čtyři dlaždice zvířat (kočka, myš, kohout a stonožka). Dále jsou zde různé odlišnosti v pravidlech hry a v bodování.

Korejský Mahjong je jedinečný v mnoha ohledech. Je to asi nejlepší varianta pro začátečníky nebo pro tři hráče. Jedna sada je úplně vynechána (obvykle bambus), stejně jako roční období. Vyhodnocování je pak jednodušší a hra je mnohem rychlejší.

Mahjong Soliter (Mahjong pro PC) je počítačová hra (nebo také videohra). Jak už vyplývá z jejího názvu, je určena pro jednoho hráče. Princip této varianty spočívá v tom, že počítač náhodně rozmístí všechny kostky v různých konfiguracích. Hráč pak musí hledat páry dlaždic a ty postupně „odkládat“ do zásobníku. Jak je vidět, tato počítačová hra Mahjong se originální stolní verzí inspiruje pouze velmi volně. V zásadě zde jsou společné pouze stejné hrací kostky.

První počítačová hra Mahjong byla vytvořena v roce 1981. Napsal ji Brodie Lockard v systému PLATO. Jednu z mnoha počítačových variant hry Mahjong pak vydal i Microsoft. Byla součástí operačního systému Windows Vista, jednalo se o Mahjong solitaire s názvem ” Mahjong Titans. Před společností Microsoft tady ale byla například Activision, která v roce 1986 vydala počítačovou Mahjong Solitaire pro Amiga, Macintosh a Apple IIGS. Nebo také Sega se svou verzí s názvem Shanghai.