Podrobná pravidla hry Mahjong jsou poměrně rozsáhlá. Níže najdete stručný úvod. Kompletní podrobná pravidla pro hru Mahjong pak najdete v příslušné sekci tohoto webu – více informací viz Pravidla hry Mahjong

Základní cíl hry

Základní pravidla pro hru Mahjong

Základní pravidla pro hru Mahjong

Cílem hry Mahjong mohou být dvě různé věci. Hráč se může snažit získat kombinaci Mah Jong dříve než ostatní hráči se kterými soupeří. Druhá strategie pak spočívá v tom, zabránit ostatním hráčům aby se jim podařilo získat Mah Jong. Hra má tedy jako „ofenzivní“ tak i „defenzivní“ část. Kromě toho se hráči snaží dosáhnout co nejvyšší skóre.

Základní pravidla

Existuje několik různých variant hry Mahjong, které se od sebe více, či méně odlišují. Více o jednotlivých rozdílech najdete v příslušné sekci na našem webu. Zpravidla se Mahjong hraje se 136 (nebo u některých variant se 144) kameny.

Kameny na Mahjong jsou trochu podobné hracím kostkám pro domino, nebo také klasickým „žolíkovým“ kartám. (více viz galerie hracích karet). Tyto hrací kameny mohou být vyrobeny ze dřeva, z kostí, z kamene nebo v současnosti asi nejčastěji z platů. Hrací kameny ve hře Mahjong se pak dělí na „řadové“, kterých je celkem 108 a dále pak na „zvláštní“ kameny, kterých je 28. Hrací kameny jsou pak rozděleny do 4 sad po 36 řadových kamenech.

Jak se hraje Mahjong

Na začátku hra si hráči rozdělí hrací kameny. V některých variantách hry mají hráči k dispozici 13 kamenů, jinde to může být až 16. Zbylé kameny zůstávají „v zásobníku“ a hráči se je dobírají v průběhu hry. Hrací kameny v zásobníku jsou otočeny lícem dolů, takže hráči dopředu neví, jaký kámen si vyberou (je to podobné jako dobírání karet z balíčku třeba u žolíků nebo v pokeru)

Na začátku každé hry, každý hráč položí jeden hrací kámen od středu hrací plochy. Tento první odložený kámen si může vzít kterýkoliv z dalších hráčů, který by ho potřeboval pro dokončení pongu, kongu nebo Mahjong. Pokud hráč, který je jako další na řadě nemá zájem o tento kámen odložený soupeřem, vezme si nový kámen ze zásobníku.

Hra takto pokračuje, dokud některý z hráčů nezíská Mahjong. Tím se automaticky stává vítězem. Pokud si hráči rozeberou všechny kameny, a žádný z nich nemá Mahjong, pak o vítězi rozhoduje bodovací systém, který se liší podle zvolené varianty hry